Kosmetyki fryzjerskie – piękne i zdrowe włosy

Kosmetyki fryzjerskie to preparaty przeznaczone do pielęgnacji i upiększania włosów. Nie da się ukryć, że każda kobieta marzy o pięknych i zadbanych włosach. Natomiast sam proces utrzymania ich w takiej kondycji do prostych nie należy. Przede wszystkim wymaga on niezbędnej wiedzy na temat tego, co włosy lubią, a co im bardzo szkodzi. Wiedza ta pozwoli nam dobrać odpowiednie kosmetyki z bardzo szerokiej, na obecnym rynku kosmetycznym, gamy produktów. Również warto podpytać profesjonalistów w tym fachu, będąc na przykład na wizycie w salonie fryzjerskim.

Szampony – podstawowe kosmetyki fryzjerskie

Szampony – jako pierwszy krok w pielęgnacji oczyszczają włosy i skórę głowy. Występują w formie płynów, kremów, żeli lub proszków. Często spotykamy je jako preparaty witaminowe, ziołowe, na bazie nafty, lecznicze czy wielofunkcyjne typu 2w1. Są jednocześnie produktami dedykowanymi specjalnym rodzajom włosów, np. często przetłuszczającym się. Inne stabilizują kolor po farbowaniu, poprawiają sprężystość i elastyczność, zwiększają objętość fryzury, zaś zawarte w nich substancje grzybobójcze zapewniają działanie przeciwłupieżowe. Ich receptura powinna być dobrana w taki sposób, aby nie podrażniać skóry i oczu.

Wybierając odpowiedni dla siebie kosmetyk warto zwrócić uwagę na jego skład. Na przykład bardzo miło się czyta, gdy formuła szamponu zawiera naturalny czynnik złuszczający, który odpowiada za usuwanie martwego naskórka głowy i pozostałości po innych kosmetykach. Ponadto konsumenci także lubią składniki pochodzenia roślinnego albo mineralnego. Natomiast osoby, które nawet bardzo ogólnie znają budowę chemiczną włosa doskonale wiedzą, że kombinacje siarki i aminokwasów to kolejne perełki w składzie szamponów.

Szampony odpowiednie dla konkretnego rodzaju włosów

Dokonując oceny stanu włosów i skóry głowy można wybrać odpowiedni rodzaj kosmetyku do ich oczyszczania. I tak szampon do włosów normalnych powinien zawierać wyważone proporcje środków powierzchniowo czynnych, natłuszczających i kondycjonujących. Powinien również działać łagodnie i tym samym nadawać się do codziennego mycia. Z kolei szampon do włosów przetłuszczających się musi posiadać w składzie substancje o dużej sile myjącej. Zaś mniejszy procent związków pielęgnacyjnych zapobiega dodatkowemu obciążaniu włosów i nie odbiera im puszystości. Szampon do włosów suchych natomiast charakteryzuje się większą ilością substancji natłuszczających oraz ochronnych, które zapobiegają łamliwości. A zawarte w nim łagodne środki myjące nie będą nadmiernie odtłuszczać włosów. Wybierając kosmetyki do włosów zniszczonych należy szczególnie przeanalizować ich skład. Ponieważ najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się środki pielęgnacyjne zamykające otwarte łuski oraz substancje czynne podobne w swojej budowie do keratyny włosa.