Stylizacja fryzur – ciekawostki historyczne
Stylizacja fryzur jak się okazuje to nie tylko uciecha dla oka, ale również dosyć ciekawy temat, jeśli przyjrzymy się dziejom historii fryzjerstwa. Ludzie od zarania wieków dbali o swój wygląd i tym samym tworzyli własną modę, która oczywiście w następujących po sobie epokach zmieniała swoje trendy. Trudno zamieścić tak wiele ciekawych treści w jednym krótkim artykule, ponieważ interesującego materiału wystarczyłoby na niejedną grubą książkę. Jednak sprawdźmy pokrótce jakie modele fryzur królowały na przestrzeni minionych lat.
Historia sztuki fryzjerskiej
Pierwotny człowiek swoją fryzurę formował głównie dla wygody, jeszcze wtedy prymitywnymi często tępymi narzędziami. Poczynając zaś od starożytnego Egiptu dostrzegamy charakterystyczne fryzury w kształcie pazia. Aczkolwiek główny prym wiodły peruki wskazujące wysokie pozycje społeczne. Wówczas do farbowania włosów popularnie używano henny. Z kolei starożytny Rzym zamieszkiwały kobiety lubiące spinać swoje farbowane blond włosy w węzły lub warkocze. Modne wówczas było układanie loków i fal na głowie. Natomiast w okresie średniowiecza, gdzie preferowano raczej prostotę, dziewczęta nosiły swobodnie rozpuszczone włosy. Podobnie dojrzałe kobiety nie afiszowały się z wykwintnymi fryzurami, a raczej skromne upięcia chowały dodatkowo pod wysokim nakryciem głowy. Ciekawostką zapewne jest fakt, iż w tym okresie mężczyźni bardziej dbali o swoje włosy aniżeli kobiety. Szczególnie rycerze pielęgnowali je naturalnymi ekstraktami roślinnymi.
Rozkwit fryzjerstwa – nowatorska stylizacja fryzur
Okres renesansu i baroku natomiast zaczął obfitować w wymyślne wysokie upięcia poczynając od obustronnych koków aż po wyszukane poważne i zarazem niewygodne peruki na stelażach. Co ciekawe, takowe upięcia wykonywano nawet przy użyciu drabiny. Często także fryzury dodatkowo ozdabiano za pomocą sznurków, strusich piór i pereł. Można śmiało stwierdzić, iż wówczas poświęcano swojemu wizerunkowi niebywale dużo uwagi. Stąd też mówi się, że w epoce renesansu nastąpiło odrodzenie sztuki fryzjerskiej. Ponadto kobiety lubowały się w rozjaśnianiu włosów już nie tylko za pomocą naturalnego słońca, ale też śmiało w tym celu używały ziołowych farb. Jeszcze wtedy nie było profesjonalnych salonów fryzjerskich, więc usługi tworzenia fryzur odbywały się oczywiście w domach. Uproszczenie i powolny powrót do naturalności przyniósł dopiero schyłek XVIII wieku. Wtedy możemy również spotkać przypinane do krótkich włosów warkocze, tak zwane treski.