Miody naturalne – znane i cenione od pokoleń

Miody znamy praktycznie od zawsze. Każdy zapewne pamięta pyszne kanapki smarowane miodkiem, którymi zajadał się w dzieciństwie. I tak od najmłodszych lat towarzyszy nam ten słoiczek złotego dobra, który ma już swoje wierne miejsce w domowej spiżarni. Zawdzięczamy go rzecz jasna bardzo pracowitym pszczołom. To one dziesiątki tysięcy lat temu zaszczyciły ludzkość ową słodyczą. Przez wiele pokoleń ludzkość wykorzystywała miód w bardzo różnych dziedzinach. Spotykamy przecież wzmianki o nim w literaturze historycznej, gdzie uważany był za słodzik, cenny i luksusowy produkt spożywczy, kosmetyk, lek, a nawet afrodyzjak. Obecnie w naszym kraju tradycję wytwarzania naturalnego produktu pszczelego kontynuuje wiele rodzimych pasiek. Przykładem jest chociażby Pasieka Stefanek w Mielcu, gdzie z wielką pasją i zamiłowaniem powstają najlepsze polskie miody, a wśród nich:

▪ miód gryczany,
♦ miód akacjowy,
▪ miód lipowy,
♦ miód faceliowy,
▪ miód spadziowy,
miód malinowy,
▪ miód nawłociowy,
♦ miód wielokwiatowy.

Złoty miód to nie tylko słodki przysmak

Chociaż na co dzień miód kojarzymy w pierwszej kolejności jako dodatek do herbaty, czy też składnik pysznych potraw, ciast i ciasteczek, to jego zastosowanie ma zdecydowanie szerszy zasięg. Uważany jest on wszak za bursztynowe źródło zdrowia. Znamy go jeszcze z pradawnej medycyny ludowej jako antidotum na wiele różnych schorzeń. Lecznicze właściwości miodu zostały też niejednokrotnie w ostatnich latach potwierdzone naukowo. Kolejną dziedziną, w której miody znalazły swoje zasłużone miejsce jest także współczesna kosmetologia.

Miody w kosmetyce – znaczenie i zastosowanie

Analizując skład różnych kosmetyków oraz preparatów pielęgnacyjnych często spotykamy w nich miód. Z jakich zatem powodów wykorzystujemy go w kosmetyce? Oczywiście zasłużył się i w tej dziedzinie dzięki swoim znakomitym właściwościom. I tak przykładowo idealnie sprawdza się jako produkt nawilżający i regenerujący suchą skórę. Dodatkowo ją odżywia, poprawia koloryt oraz wzmacnia jej odporność. Podobnie miód wykorzystywany jest w kosmetykach do włosów suchych i zniszczonych, którym przywraca elastyczność i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Poza szamponami i odżywkami znajdziemy go również w balsamach i pomadkach ochronnych, które idealnie działają na spierzchnięte usta, szczególnie w porze jesiennej i zimowej. Warto dodać, iż kosmetyki zawierające ekologiczne składniki są obecnie na rynku bardzo cenione. Coraz częściej wybieramy naturalne produkty nie tylko spożywcze, ale także kosmetyczne, m.in. żele pod prysznic, kremy do rąk, maseczki do twarzy czy też mydła z dodatkiem miodu.