Piękne włosy zimą

Zima nie służy włosom. Nie służy m ani mroźna pogoda, ani czapki, ani wysuszone ciepłe powietrze w pokojach, ani dieta uboższa w warzywa i owoce. Włosy zimą mają tendencję do przesuszania, rozdwajania końcówek. Trudniej je ułożyć i trudniej utrzymać fryzurę pod czapką. Zimowa pielęgnacja włosów wymaga od nas trochę więcej zaangażowania. Co więc robić, aby cieszyć się pięknymi włosami cały rok, także zimą?

Co zimą szkodzi naszym włosom?

  • Wilgotne i zimne powietrze powoduje, że włosy mają tendencję do puszenia się i trudno je ujarzmić. Zimne wiatry wysuszają włosy, zimno osłabia kondycję cebulek, włosy rosną wolniej i są bardziej łamliwe, pozbawione blasku i elastyczności.
  • Suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach. Działa niekorzystnie przede wszystkim na cebulki włosowe. Także skóra głowy staje się nadwrażliwa, zaburzone zostaje wydzielanie przez komórki łojtokowe sebum. Wskutek tego włosy znacznie szybciej się przetłuszczają.
  • Zmiany temperatury. Wychodząc z ogrzewanego pomieszczenia z suchym powietrzem prosto w zimne i wilgotne powietrze zimowe serwujemy naszym włosom a w szczególności skórze głowy gwałtowny szok. Skutkuje to łamliwością włosów i podatnością na wypadanie.
  • Promieniowanie UV. Często zapominamy, że promieniowanie UV jest szczególnie mocne w zimowe słoneczne dni. Promieniowanie to jest szczególnie szkodliwe dla włosów, gdyż niszczy białka keratynowe, odpowiedzialne za kondycję włosa.

 

Jak pielęgnować włosy zimą?

  • Załóżmy zawsze, gdy wychodzimy na dwór. Może nasza fryzura ulegnie degradacji, ale nasze zdrowie jest ważniejsze. Nie tylko unikniemy przeziębienia, ale także ochronimy skórę głowy i cebulki włosowe przed szokiem termicznym, którego jak wiemy, nie lubią.
  • Odpowiednie odżywianie włosów i nawilżanie. Zimą stosować możemy cięższe kosmetyki zawierające silikony czy też dużą ilość protein. Świetnie w porze zimowej sprawdza się olejowanie włosów. Zabieg dostarcza naszym włosom cennych substancji odżywczych, a przez to czyni je mocniejszymi i bardziej odpornymi na niekorzystne warunki.
  • Suszarka z funkcją jonizacji. Suszenia nie unikniemy. Warto zainwestować w sprzęt z funkcją jonizacji, która uchroni nasze włosy przed nadmiernym wysuszeniem i elektryzowaniem.
  • Zimowa dieta większości z nas jest uboższa w warzywa i owoce, które znacząco wpływają na kondycję naszych włosów, dostarczając cebulkom włosowym niezbędnych witamin i mikro i makroelementów. Zadbajmy o urozmaicony jadłospis, a włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Zima nie jest łaskawa dla naszych włosów, ale odpowiednia pielęgnacja wsparta o profesjonalne kosmetyki ułatwi nam dotrwanie do wiosny. Z niecierpliwością czekamy na moment, gdy znów poczujemy wiatr we włosach🙂