Szczotkowanie włosów

Lśniące i zadbane włosy to nie tylko efekt stosowania odpowiednich kosmetyków i właściwej diety. Ogromny wpływ na wygląd naszych włosów ma odpowiednie ich szczotkowanie.

Dlaczego szczotkowanie jest tak ważne?

Sam proces szczotkowania pozwala usunąć włosy, które wypadły z przyczyn naturalnych (tracimy ok. 100 włosów dziennie, a na ich miejsce wyrastają nowe). Odpowiednie szczotki i właściwe ich zastosowanie skutecznie masują i stymulują skórę głowy, pobudzając cebulki włosowe do wzrostu. Taki masaż skóry głowy powoduje w niej poprawę krążenia, a za tym idzie lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Skutkuje to poprawą kondycji włosów. Szczotkowanie rozprowadza również produkowane przez gruczoły łojowe serum na całej długości włosów, nawilżając je i pokrywając warstwą ochronną. Taka warstwa ochronna skutecznie zabezpiecza strukturę włosa przed  szkodliwym działaniem promieniowania UV. Szczotkowanie usuwa też z włosów zanieczyszczenia takie jak pył i kurz, a także pozostałości stosowanych kosmetyków typu lakier do włosów.

Czym szczotkować włosy ?

Wyszczotkowane włosy są zdrowe i lśnią. Jak zatem skutecznie szczotkować włosy? Po pierwsze- trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Najlepsze szczotki to te z naturalnego włosia. Najczęściej materiałem wykorzystywanym do produkcji jest włosie dzika. Szczotki dobrej jakości formowane są z naturalnego włosia o różnej długości. Dzięki temu dokładnie i delikatnie rozczesują włosy, wygładzając je i jednocześnie masując delikatnie skórę głowy. Stosując tego typu szczotki, pamiętać należy o ich regularnym czyszczeniu. Najlepiej sprawdza się grzebień z grubymi zębami i wacik nasączony spirytusem. Usunie on ze szczotki wyczesane włosy i jednocześnie ją zdezynfekuje. Popularne są także szczotki plastikowe. Różna długość plastikowych wypustek pozwala dokładnie rozczesać nawet bardzo poplątane włosy. Profil szczotki pozwala na skuteczny i efektywny masaż skóry głowy, natomiast ergonomiczne kształty ułatwiają ich wygodne użytkowanie.

Jak szczotkować włosy?

Szczotkowanie będzie skuteczne, jeśli będzie właściwie wykonane. Nie wystarczy parę razy przeczesać włosy i już osiągniemy spektakularny efekt. Najważniejsza jest regularność szczotkowania, częstotliwość i technika. Aby szczotkowanie przyniosło pożądany efekt, wykonujmy je co najmniej dwa razy dziennie- optymalnie rano i wieczorem. Nigdy nie szczotkujmy włosów mokrych, ponieważ przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Splątane włosy warto wcześniej przeczesać grubym grzebieniem. Ważne jest także zachowanie kierunku szczotkowania. Pochylmy najpierw głowę i szczotkujmy w kierunku od szyi do czoła. Po szczotkowaniu możemy wygładzić fryzurę.

Włączmy szczotkowanie do codziennej rutyny, a włosy odpłacą nam pięknym i zdrowym wyglądem!